Loading documents preview...
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT EDUCATOARE:Condei Elena Mihaela GRUPA: mică-Puişorilor NIVEL:I DOMENIUL: Ştiinţe -Cunoaştrea mediului TEMA ACTIVITĂŢII: „Când se întâmplă?” – joc didactic TIPUL LECŢIEI: verificare de cunoştiinţe FORMA DE REALIZARE:activitate integrata(ADP-ALA) FORMA DE ORGANIZARE: frontal,pe grupe,individual SCOPUL: - sistematizarea şi verificarea cunoştinţelor despre anotimpurile toamna şi iarna - formarea deprinderii de a observa şi analiza imagini METODE DE INVATAMANT: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul; MIJLOACE DIDACTICE: planşă cu toamna, planşă cu iarna, imagini cu toamna şi iarna, jetoane cu imagini reprezentative pentru cele două anotimpuri, machete ce reprezintă un copac în anotimpul iarna şi unul în anotimpul toamna, jetoane cu fulgi de nea şi frunze ELEMENTE DE JOC: aplauze, surpriza LOCUL DE DESFĂŞURARE :sala de grupă
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE: 1. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ: Întâlnirea de dimineaţǎ: „ Buna dimineata, dragi puişorii” a) Salutul; b) Prezenţa; c) Calendarul naturii; d) Noutatea zilei; e) Mesajul zilei. Rutine: ,,Suntem harnicii puişori” (deprinderi de ordine ) ,, Harnic tu să fii mereu, nici nu e prea greu” ( deprinderi de a indeplini sarcini uşoare). Tranziţii:,, Suntem veseli şi vioi’’ 2. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE: ALA 1: a) Biblioteca:„Sortăm imagini pentru anotimpul iarna şi toamna b) Joc de rol:,,La piaţă ” c) Artă:,,Mere /bulgari de zapada,,-desen
3. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE DS:- joc didactic,,Când se întâmplă” 4. ALA 2: ,,Ursul doarme”- joc de mişcare OBIECTIVE OPERATIONALE: Să recunoască
şi să denumească cele două anotimpuri pe baza
imaginilor reprezentative; Să descrie cele doua anotimpuri; Să asocieze corespunzător anotimpul căruia îiaparţin
imaginile
reprezentative cu
ETAPE ŞI
OBIECTIVELE
CONŢINUT
ACTIVITĂŢII
Moment organizatoric Captarea atenţiei
CONCEPEREA ŞI ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII - pregătirea materialelor pentru activitate;
EVALUA RE
- aşezarea copiilor pe scăunele în semicerc. - crearea
- prezentarea sub formă de surpriză a unui
aprecieri
atmosferei
căţeluş de pluş marionetă care stă aşezat pe o
frontale
propice
planşă întoarsă cu spatele la copii şi le
activităţii
povesteşte acestora despre toamnă şi iarnă, anotimpuri pe care le tot încurcă. Căţeluşul e disperat că nu cunoaşte cele două anotimpuri şi cere ajutorul copiilor pentru a le învăţa. - Haideţi să ne jucăm un joc care se numeşte
Anunţarea
„Când se întâmplă?” ca să înveţe şi Grivei care
temei
sunt caracteristicile toamnei şi care ale iernii. Varianta I - frontal
-aprecieri
- să precizeze
- se va prezenta un tablou de toamnă şi succint
individu-
principalele
se vor descrie cu ajutorul copiilor principalele
ale şi
caracteristi ale
caracteristici ale acestui anotimp. Fiecare idee
frontale
anotimpurilor
va fi subliniată repetându-se când se întâmplă:
Desfăşurarea activităţii
toamna şi iarna
Exemplu: Ce culoare au frunzele?
pornind de la
...roşii, galbene, portocalii.
imagini;
Când frunzele au culoarea roşie, galbenă sau portocalie? ...în anotimpul toamna. - în acelaşi mod se va descrie tabloul de iarnă Varianta II - frontal
- să identifice
- pe două măsuţe în faţa copiilor sunt aşezate
cărui anotimp
două machete reprezentând câte un copac unul
aparţine ficare
specific toamnei şi unul specific iernii.
simbol;
-se va identifica anotimpul simbolizat de fiecare copac.
- să recunoască
-educatoarea va arăta copiilor o imagine
anotimpul
sugestivă pentru unul din cele două
ETAPE ŞI
OBIECTIVELE
CONCEPEREA ŞI ORGANIZAREA
CONŢINUT
ACTIVITĂŢII reprezentat de
ACTIVITĂŢII anotimpuri, iar copii vor trebui să ghicească
imagine;
cărui anotimp i se potriveşte. După ce se
EVALUA RE
identifică anotimpul din imagine, aceasta e aşezată lângă copăcelul care reprezintă respectivul anotimp. De fiecare dată educatoarea subliniază „când se întâmplă” acţiunea reprezentată în imagine. - ca elemente de joc, imaginile vor fi prezentate sub diferite forme: copiii vor sta cu ochii închişi, vor exista imagini ascunse în sală
Obţinerea
pe care unii copii le vor găsi şi descrie; Varianta III - pe echipe
aprecieri
-fiecare copil va primi câte un jeton
individu-
imagini
reprezentând fie un fulg de nea, fie o frunză.
ale şi
sugestive pentru
- li se va cere copiilor să se grupeze în jurul
frontale
anotimpurile
mesei ce reprezintă anotimpul potrivit pentru
toamna şi iarna
semnul care îl au în mână.
- să sorteze
performanţelor jetoane cu prin joc
-până când copii se vor grupa la cele două măsuţe fiecare grup, pe rând va intona un cântec specific anotimpului; - la fiecare măsuţă va exista un număr de jetoane, iar copiii vor treebui să le aleagă doar
Concluzii şi
pe acelea care se potrivesc anotimpului lor. - căţelul Grivei subliniază concluziile
aprecieri
activităţii, mulţumeşte pentru informaţii şi realizează aprecierea finală a activităţii copiilor