Plan De Lectie Clasa A Vii-a

  • Uploaded by: Gianina Popa
  • 0
  • 0
  • January 2021
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Plan De Lectie Clasa A Vii-a as PDF for free.

More details

  • Words: 641
  • Pages: 4
Loading documents preview...
PROIECT DIDACTIC Obiectul: Limba şi literatura română Data: Clasa : a VII-a Profesor: Titlul lecţiei : Omonimele Tipul lecţiei: lecţie de actualizare a cunoştinţelor Valori şi atitudini : - cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural. Competenţe generale: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare; 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată ; 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse; 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse. Competenţe specifice: 1.3. integrarea categoriilor semantice în structuri lexicale proprii; 2.2. valorificarea categoriilor semantice învăţate, în contexte diferite; 3.3. sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un text citit; 4.2. utilizarea corectă şi nuanţată a categoriilor semantice învăţate. Obiective operaţionale: a) cognitive:  să definească omonimele;  să identifice relaţiile de omonime într-o comunicare orală/ scrisă;  să diferenţieze omofonele de omografe ;  să sesizeze asemănările şi deosebirile dintre omonime şi cuvintele polisemantice;  să utilizeze corect omonimele în diferite contexte de comunicare;

1

b) afective :  să conştientizeze importanţa studierii omonimelor în formarea capacităţii de exprimare corectă şi expresivă. Strategia didactică: a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, dicţionarul de rime, diagrama Venn, exerciţiul, lucrul cu dicţionarul, problematizarea; b) Forme de organizare: activitatea frontală , pe grupe, în echipă şi individual; c) Mijloacele de învăţământ: fişe de lucru, CD , dicţionar de omonime , videoproiector d) Metode de evaluare : observarea sistematică, aprecieri verbale, interevaluarea, analiza produselor , chestionare orală ;

2

SCENARIUL DESFĂŞURĂRII ACTIVITĂŢII 1. Moment organizatoric -elevii absenţi şi motivul pentru care au lipsit; 2. Captarea atenţiei Profesorul solicită elevilor să urmărească un material realizat în Power Point, care cuprinde două strofe( jocuri de cuvinte).Copiii vor remarca diferenţa dintre cuvântul polisemantic „a ( se ) vorbi” şi omonimele „post”( funcţie)„post” (interdicţie de a mânca un aliment). 3. Enunţarea titlului şi a obiectivelor lecţiei: Profesorul anunţă titlul şi obiectivele operaţionale, atenţionându-i pe elevi cu privire la importanţa temei discutate. 4. Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior: Se verifică cantitativ şi calitativ tema pentru acasă( dialog amuzant/ crearea unui rebus/ realizarea unei strofe care conţine un termen polisemantic). 5. Prezentarea sarcinilor şi dirijarea procesului de învăţare : Se distribuie fişele de lucru. Elevii sunt solicitaţi să rezolve primele exerciţii. La final se vor face observaţii cu privire la : relaţiile de omonimie în cadrul comunicării, diferenţele dintre omofone şi omografe. După rezolvarea celorlalte sarcini de lucru, se vor sesiza asemănările şi deosebirile dintre omonime şi cuvintele polisemantice, completându-se diagrama Venn. În procesul dirijării învăţării se va avea în vedere activitatea diferenţiată şi se va urmări desfăşurarea optimă a lucrului pe grupe. 6. Obţinerea performanţei şi asigurarea feedbackului: Profesorul va face aprecieri după fiecare sarcină, oferind sugestii sau reformulând răspunsurile incorect construite sau neconcludente. Cadrul didactic va antrena şi celelalte grupe în găsirea soluţiilor. Se va aplica metoda dicţionarului de rime: elevii vor alcătui o strofă care va cuprinde cel puţin o pereche de omonime.Acestea din urmă vor fi propuse de profesor( vezi fişa Dicţionarul de rime) sau vor fi alese de copii după ce vor consulta dicţionarul de omonime. 7. Evaluarea rezultatelor: Elevii vor fi evaluatori pentru lucrările colegilor. Profesorul va face aprecieri verbale şi va împărţi diplome. 3

8. Asigurarea retenţiei şi a transferului: Se fac noi precizări şi se comunică tema pentru acasă( la alegere): A) Imaginaţi-vă un dialog, de 8-10 replici, avănd ca subiect de discuţie omonimele şi cuvintele polisemantice; B) Redactaţi o compunere de 10-15 rânduri cu titlul „ O călătorie în ţara omonimelor”; C) Imaginaţi-vă că sunteţi reporter al revistei şcolii şi redactaţi un text de 10 rânduri, având ca temă utilitatea cunoaşterii sensului omonimelor.

4

Related Documents

Plan De Lectie
January 2021 1
Plan Clasa A V A
January 2021 1
Plan Lectie Inspectie
January 2021 1
Matematica Clasa A 5 A
March 2021 0

More Documents from "Miruna Taranu"