Proiect De Lectie Puteri

  • Uploaded by: Maria Crasnean
  • 0
  • 0
  • January 2021
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Proiect De Lectie Puteri as PDF for free.

More details

  • Words: 577
  • Pages: 4
Loading documents preview...
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „GEORGE CĂLINESCU” IAȘI

PROIECT DIDACTIC I. DATE GENERALE: Clasa: a V-a Profesor: Crasnean Maria-Ionela Domeniul / Disciplina: Matematică Unitatea de învăţare: Puteri cu exponent număr natural Titlul lecţiei: Compararea puterilor cu exponent natural Scopul lecției: Recapitularea noțiunii de putere a unui număr natural cu exponent număr natural, a regulilor de calcul cu puteri. Tipul lecţiei: Predare și consolidare. Durata: 50 minute

II. COMPETENŢE SPECIFICE: CS1 (2.1) Efectuarea operațiilor cu puteri utilizând regulile de calcul specifice CS2 (5.1) Compararea a două numere naturale scrise sub formă de puteri folosind aducerea la aceeași bază sau la același exponent CS3 (6.1) Exemplificarea, folosind gândirea critică, a unor probleme cu date insuficiente, a unor probleme cu date contradictorii etc.

III. OBIECTIVE OPERAȚIONALE La finalul orei elevii vor fi capabili : CC1 să identifice puteri cu aceiași bază sau puteri cu același exponent; CC2 să realizeze calcule utilizând formulele de calcul cu puteri cu exponent număr natural; CC3 să aplice regulile de comparare cu puteri; CC4 să enunțe regulile de calcul cu puteri; CC5 să interpreteze rezultatele obținute în urma comparării; 1

V. STRATEGIA DIDACTICĂ Metode şi procedee:

Resurse materiale :

-

conversaţia (euristică), explicaţia, învăţarea prin joc/joacă, metoda exerciţiului, problematizarea, observaţia sistematică.

- Manual, Culegere de probleme - Markere colorate - Fişă de lucru - Tabla

Forme de organizare: frontal, individual.

VI. MATERIAL BILIOGRAFIC: - Programa şcolară pentru clasele V-VIII. Aria curriculară: matematică şi ştiinţe - Matematică. Exerciții și probleme + Supliment, clasa a V-a, Nicolae Sanda, Monica Berende, Nastasia Chiciudean, Editura Booklet, 2018. - Matematică. Exerciții și probleme, clasa a V-a, Gheorghe Adalbert Schneider, Editura Hyperion, 2016.

2

DESFĂŞURAREA LECŢIEI Etapele lecţiei (durata)

OB

ACTIVITATEA DE INSTRUIRE Activitatea profesorului

1. Moment organizatoric (1 m)

SRATEGII DIDACTICE Forme de organizare

- asigur condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei;

Metode şi procedee

Resurse

Conversaţia

- notez absenţii; - verific dacă există materialele necesare desfãşurãrii lecţiei şi dacă toţi elevii au pe bancă cele necesare.

2. (Re)actualizarea cunoştinţelor asimilate anterior (2 m)

Recapitularea noțiunii de putere, a regulilor de Frontal calcul cu puteri;

Conversația

3. Captarea atenției elevilor (10m)

Dirijarea copiilor către titlul lecției folosind Frontal noțiunile predate anterior la numere naturale: Individual (compararea numerelor naturale)

Explicația

4. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale (2m)

Anunțarea titlului lecției: „Compararea puterilor cu Frontal exponent număr natural”.

Conversația

Tabla

5. Dirijarea învăţării (20m)

Punctul de plecare va fi enunțarea a două reguli de Frontal comparare a puterilor cu exponent natural, apoi trecerea în revistă a unor situații non-standard care necesită niște transformări prealabile înainte de a aplica metodele enunțate anterior.

Conversația

Tabla

Tabla

Explicația

Problematizarea

Anunț copiii că vor învăța o metodă prin care vor putea compara numerele ce pot fi exprimate cu ajutorul puterilor.

După prezentarea celor două reguli voi prezenta un 3

Problematizarea

Evaluare

exemplu pentru fiecare astfel încât elevii să înțeleagă mai bine mersul lucrurilor.

6. Fixarea cunoştinţelor asimilate în etapa anterioară (20m)

Încep să lucrez alături de elevi exercițiile propuse în Frontal fișa de lucru. Individual

Conversația Problematizarea Exercițiul Explicația

7. Evaluarea progresului realizat (2 min)

Are loc o discuție despre activitatea desfășurată.

8. Obținerea performanţei şi asigurarea feedbackului (1 min)

Ofer feedback și validează pe cei care s-au remarcat la oră.

9. Concluzii şi enunţarea temei pentru acasă (2 min)

Verific dacă au rămas nelămuriri/ neclarităţi.

Frontal

Fișa de lucru Tabla Caiete

Conversaţia

Explicaţia Frontal

Aprecieri verbale

Fişa de lucru

Individual

Vor primi ca temă exerciţiile nerezolvate din fișă nerezolvate.

Frontal

Conversaţia Explicaţia Exemplificarea Problematizarea

4

Aprecieri verbale

Related Documents


More Documents from "Florentza88"