Rancangan Pengajaran Harian

  • Uploaded by: Anna Gorment
  • 0
  • 0
  • January 2021
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Rancangan Pengajaran Harian as PDF for free.

More details

  • Words: 850
  • Pages: 9
Loading documents preview...
PIM 3102: Pedagogi Pendidikan Islam 5. Rancangan pengajaran harian. Rancangan pengajaran harian merupakan rangka kerja aktiviti pengajaran dan pembelajaran untuk dilaksanakan oleh guru di dalam bilik darjah dalam satu jangka waktu yang telah ditetapkan. Tujuan utama guru menyediakan rancangan pengajaran adalah untuk menjamin murid mencapai objektif pengajaran secaraa berkesan, di samping meningkatkan keyakinan guru untuk mengajar. Terdapat beberapa elemen penting dalam penulisan rancangan pengajaran harian yang perlu diteliti dan dihalusi. Di antaranya seperti objektif pengajaran,pengetahuan sedia ada murid,penyerapan ilmu,penerapan nilai ,isi pelajaran,aktiviti pengajaran ,kaedah yang diguna dan lain-lain lagi.Penulisan rancangan pengajaran adalah berdasarkan kepada Huraian Sukatan Pelajaran dan Rancangan Tahunan yang telah disediakan terlebih dahulu.

Rajah 4 : Elemen yang perlu ada dalam penulisan Rancangan Pengajaran Harian. Rancangan Pengajaran Harian

Maklumat umum

*Tarikh *Masa *Kelas *Bilangan murid *Bidang *Tajuk *Mata pelajaran *Hasil pembelajaran *Pengetahuan sedia ada *Penerapan nilai *Penyerapan ilmu *Gabung jalin *Bahan bantu mengajar *Kemahiran berfikir.

Pergerakan langkah pengajaran *Langkah/Masa *Isi Pelajaran *Cadangan aktiviti pengajaran *Catatan/Bahan bantu mengajar

PIM 3102: Pedagogi Pendidikan Islam

Nama Guru

:

No. KP

:

Tarikh

: 11 .2 .2011

Masa

: 8.45 – 9.15 pagi.

Kelas

: 2 Arif.

Bilangan Murid

: 15 orang.

Mata Pelajaran

: Pendidikan Islam.

Bidang

: Pelajaran Jawi.

Tajuk

: Satu suku kata tertutup.

Hasil Pembelajaran

: Di akhir pembelajaran murid dapat: Aras 1: Menyebut satu suku kata tertutup dengan betul. Aras 2 : Membaca satu suku kata tertutup dengan betul. Aras 3 : Menulis dan menyambung huruf menjadi satu suku kata tertutup yang betul.

PIM 3102: Pedagogi Pendidikan Islam Kemahiran Berfikir

:

Kreatif dan Kritis

: Murid dapat membezakan huruf-huruf Jawi yang boleh disambung dan huruf-huruf Jawi yang tidak boleh disambung.

Pengetahuan Sedia ada : Murid telah mengenali semua huruf-huruf Hijaiyyah jawi dan suku kata terbuka. Gabung Jalin

: Tilawah al-Quran.

Penyerapan Ilmu

: Bahasa Melayu.

Penerapan nilai

: Bersungguh-sungguh , tekun dan rajin.

Bahan Bantu Mengajar : Kad huruf , kad suku kata ,gambar dan bahan maujud. Kaedah mengajar Langkah/ Masa Pendahuluan

: Pendekatan deduktif. Isi Pelajaran

Bacaan doa.

Cadangan Pengalaman Pembelajaran Murid membaca doa bersama guru.

Catatan/Bahan bantu mengajar

2 minit

Set induksi

Soal jawab 1 .Apa nama benda-benda yang ustazah pegang ini?

3 minit 2 .Macam mana kita hendak mengeja nama bendabenda ini dalam tulisan jawi ?

1 .Murid menjawab soalan guru. Bahan maujud 2 .Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.

PIM 3102: Pedagogi Pendidikan Islam Langkah/ Masa

Isi pelajaran

Cadangan pengalaman pembelajaran.

Catatan/ Bahan bantu mengajar.

Gambar satu suku kata tertutup berserta nama .

1 .Murid menyebut nama gambar dan menampal di papan hitam.

‫جم‬

Gambar. 2. Murid membaca semula nama gambar secara kelas.

‫كد‬

Langkah 1

5 minit

Pendekatan : Mudah kepada susah.

‫فس‬

Kaedah: Pandang sebut.

‫دم‬

‫ؤن‬ Isi Pelajaran

PIM 3102: Pedagogi Pendidikan Islam

Langkah/ Masa

Cadangan pengalaman pembelajaran

1 .Mengeja nama benda-benda pada gambar.

‫جم‬

‫كد‬ Langkah 2

10 minit

‫فس‬

‫مج‬ ‫دك‬ ‫سف‬

1 . Murid menyebut huruf pada kad huruf secara individu dan kelas dan menampalkan pada gambar.

jam

Kad huruf. 2 . Beberapa orang murid membaca kad suku kata diikuti oleh rakan kelas dan menampalkan pada gambar.

kad

pas

3.Murid membaca suku kata berulang kali secara kelas. 4.Murid diminta mengeja nama benda dalam tulisan rumi. 5.Guru menulis ejaan rumi pada gambar.

‫دم‬

‫مد‬

dam

‫ؤن‬

‫نؤ‬

van

Catatan/Bahan bantu mengajar

6.Guru menerangkan cara menjawi dan menyambung huruf menjadi satu suku kata.

Kad suku kata.

Kaedah tikrar. Kaedah penerangan.

PIM 3102: Pedagogi Pendidikan Islam Langkah/ Masa

Isi pelajaran

Cadangan Pengalaman Pembelajaran.

Sambungkan titik-titik menjadi huruf tunggal, kemudian suaikan menjadi satu suku kata yang betul dan tulis semula pada ruangan kosong.

1. Guru mengedarkan lembaran kerja.

Catatan/Bahan bantu mengajar.

Latihan bertulis.

Langkah 3 7 minit

‫م‬

‫خ‬

‫ت‬

‫ج‬

..........

‫م‬

‫ك‬

...............

‫د‬

‫د‬

‫س‬

‫ؤ‬

‫ن‬

‫ف‬

........... .‫خت‬.......

.................

.................

Langkah/

Isi pelajaran

2. Murid mendengar arahan guru tentang cara membuat lembaran kerja.

Nilai murni: Tekun dan bersungguhsungguh.

3. Murid menyiapkan lembaran kerja masing-masing. 4.Guru memberi ulasan tentang kerja murid.

Cadangan pengalaman pembelajaran.

Lembaran kerja. *Lampiran 1

Catatan/ Bahan

PIM 3102: Pedagogi Pendidikan Islam Masa

bantu mengajar. Soal jawab tentang pelajaran yang baru dipelajari. 1. Cuba eja semula nama gambar-gambar ini.

1.Guru mengedarkan kertas kosong kepada murid untuk dibuat teropong.

Gambar.

Nilai murni: Rajin. 2.Guru meminta murid meneropong suku kata yang telah dipelajari dan mengeja semula secara kelas dan individu.

Kaedah bermain.

Penutup sosial

Penutup 3 minit

3. Guru menasihati murid supaya rajin mengeja benda-benda yang dilihat dalam ejaan jawi.

Refleksi kendiri: Alhamdulillah. Sebahagian besar murid dapat menguasai kemahiran membaca , menulis dan menyambung

PIM 3102: Pedagogi Pendidikan Islam huruf-huruf jawi tunggal menjadi suku kata tertutup dengan betul. Bagaimanapun ,terdapat tiga orang murid yang belum mahir menyambung huruf-huruf , seperti ekor huruf jim ( menulis huruf dhal (

) dengan huruf mim (

) dengan huruf mim (

) pada jam dan

) pada dam. Saya perlu memberi lebih banyak contoh-contoh

dan penerangan cara menyambung huruf-huruf jawi. Murid-murid yang telah menguasai satu suku kata tertutup bunyi “ a “ ,boleh meneruskan pelajaran satu suku kata tertutup bunyi “ u “.

Catatan Guru Pembimbing :

Catatan pensyarah Pembimbing :

PIM 3102: Pedagogi Pendidikan Islam

Related Documents


More Documents from "Rio Riera"