Proiect Didactic - Tipuri De Subordonate, Clasa A Viii-a

  • Uploaded by: Serban Raluca
  • 0
  • 0
  • January 2021
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Proiect Didactic - Tipuri De Subordonate, Clasa A Viii-a as PDF for free.

More details

  • Words: 1,344
  • Pages: 8
Loading documents preview...
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială “Prof. Ilie Popescu” Şotânga, structura Şcoala Gimnazială Teiş Propunător: Şerban Raluca-Cristina Data: 6 februarie 2013 Clasa a VIII-a Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Genul epic. Romanul Tema: TIPURI DE SUBORDONATE Tipul lecţiei: Lecţie de recapitulare și sistematizare Scopul lecţiei: însuşirea şi utilizarea corectă a limbii române literare Locul de desfăşurare: sala de clasă COMPETENŢE GENERALE 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse VALORI ŞI ATITUDINI:  Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural COMPETENŢE SPECIFICE CONȚINUTURI ASOCIATE 2.3 utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în - enunţul, fraza; relaţionarea părţilor de propoziţie textele orale proprii; în propoziţii şi a propoziţiilor în fraze, în funcţie de intenţionalitatea comunicării; rolul elementelor de legătură în frază; contragerea unor propoziţii în părţile de propoziţie corespunzătoare sau expansiunea unor părţi de propoziţie în propoziţiile corespunzătoare. 3.2 sesizarea valorii expresive a categoriilor - corectitudinea şi expresivitatea părţilor de morfosintactice, a mijloacelor de îmbogăţire a propoziţie şi a propoziţiilor într-un text dat; rolul vocabularului şi a categoriilor semantice studiate părţilor de propoziţie şi al propoziţiilor în funcţie de intenţia şi specificul comunicării într-un text dat; cuvinte şi construcţii incidente. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili: A. Cognitive: 1. să identifice toate tipurile de subordonate studiate; 2. să recunoască elementele regente; 3. să identifice elementele introductive; 4. să realizeze contrageri și expansiuni; 5. să construiască tipuri de subordonate.

B. Afective:  să prezinte interes pentru lecţie, manifestat prin participare activă C. Psihomotorii:  să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite şi spaţiul tablei, respectiv al caietului; STRATEGII DIDACTICE Metode şi procedee: conversaţia euristică, ciorchinele, analiza gramaticală, exerciţii creatoare, mozaicul, dezbaterea, jocul didactic. Metode de evaluare: observarea curentă, chestionarea orală, „Jocul proverbelor”. Forme de organizare: activitate frontală, activitate pe grupe de elevi, activitate individuală. Resurse: a. materiale şi mijloace tehnice de învățământ: tablă, cretă, caiete de notiţe, marker, flipchart, fişe de lucru, text lingvistic, rebus. b. umane - capacităţi de învăţare: elevii clasei a VIII-a: capacitatea de receptare a elevilor, capacitatea elevilor de a colabora, cunoştinţele însuşite anterior; în ceea ce priveşte capacitatea de învăţare, clasa este relativ omogenă (ritmuri de învăţare destul de apropiate). Majoritatea elevilor dispun de capacităţi receptive sporite, iar restul posedă resurse suficiente, astfel încât să colaboreze cu profesorul pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice. CONDIŢII PREALABILE: - clasă la nivel mediu; - elevii vor lucra pe grupe compacte şi vor expune rezultatele produselor lor. c. de timp: 50 de minute. d. bibliografice: 1. oficiale: • Curriculum şcolar naţional 2. metodice:  Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid teoreticoaplicativ, Iaşi, Editura Polirom, 1999.  Guguș, Carmen, Ora de limba română. Ghid metodologic al profesorului de limba română, Editura Europolis, Constanța, 2004  Crișan, Alexandru, Dobra, Sofia, Sâmihăian, Florentina, Limba română. Manual pentru clasa a VIII-a, ed. a VI-a, Editura Humanitas Educational, 2002

ANEXA 1

CAPTAREA ATENȚIEI Dezlegând careul, pe axa AB, veţi obţine un cuvânt care ne va conduce la titlul lecției de astăzi. Identificați subordonata din fiecare frază și completați spațiile libere. 1. Se ştie că este conştiincios. 2. Am citit cartea care e pe masă. 3. Trebuie să înveți mai mult. 4. Locul propozițiilor în frază reprezintă … 5. Propunerea era să meargă în excursie. 6. A răspuns ce trebuia. 7. Elementele de legătură se numesc și elemente ... 8. I-a dat explicații cui dorea. 9. Maria a prezentat un argument care m-a convins. 10. Propoziția de care depinde o propoziție subordonată se numește ... 11. Ioana a devenit ce şi-a dorit. S U B O R D O N A T E

A

R

T

R

I S

B U T P

I

N

T

R I

E

G

E P

N R

S U B O R D O N A T E

U T I P E I D D T Ă D

B I E I D R U I R

I V C C I E C R I

E Ă T Ă C C T E B

C

T

I

V

Ă

I

V

Ă

A T I C U

T Ă V T T

I

V

Ă

E Ă I

V

Ă

I

C

A

T

I

V

Ă

ANEXA 2 NR. 1 Citește, cu atenție, fraza și rezolvă cerințele date: „Nu-i venea să creadă și nu putea să-și dea seama dacă e bucurie simțământul care o cuprinde la gândul că tot ar fi cu putință să se întoarcă la ea copilul iubit.” (Ioan Slavici) 1. Delimitează fraza în propoziţii, precizează elementul regent al subordonatelor și felul fiecărei propoziții (sub-temă comună). Felul propoziției Element regent 1– .................................................................................................................................................................. ....................................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................................... ..... 2. a. Precizează valoarea morfologică a elementelor introductive. b. Indică raportul dintre propoziții (schema frazei). ....................................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................................... NR. 2 Citește, cu atenție, fraza și rezolvă cerințele date: „Nu-i venea să creadă și nu putea să-și dea seama dacă e bucurie simțământul care o cuprinde la gândul că tot ar fi cu putință să se întoarcă la ea copilul iubit.” (Ioan Slavici) 1. Delimitează fraza în propoziţii, precizează elementul regent al subordonatelor și felul fiecărei propoziții (sub-temă comună). Felul propoziției Element regent 1–................................................................................................................................................................... .......................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................... .... 2.

a. Contrage a doua propoziţie subordoantă și realizează expansiunea unui atribut din text. b. Alcătuiește două fraze în care conjuncția subordonatoare că să introducă alte propoziții decât cea din text. ....................................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................................... NR. 3 Citește, cu atenție, fraza și rezolvă cerințele date: „Nu-i venea să creadă și nu putea să-și dea seama dacă e bucurie simțământul care o cuprinde la gândul că tot ar fi cu putință să se întoarcă la ea copilul iubit.” (Ioan Slavici) 1. Delimitează fraza în propoziţii, precizează elementul regent al subordonatelor și felul fiecărei propoziții (sub-temă comună). Felul propoziției Element regent 1–................................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................................... .... 2. a. Alcătuiește o frază în care locuțiunea verbală a-și da seama să fie element regent pentru altă subordonată decât cea din text. b. Construieşte trei fraze, în care propoziția subordonată să se întoarcă la ea copilul iubit să fie subiectivă, predicativă și completivă indirectă. ....................................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................................... .......................................................................................................................................................................

ANEXA 3 JOCUL PROVERBELOR Fiecare elev va primi începutul a două proverbe. Vor avea ca sarcini să găsească continuarea proverbelor (pe care o vor căuta pe masa de lucru) și să identifice subordonatele existente în aceste proverbe. Grupa i Ce poţi face singur, ………………………………….. Cine învață la tinerețe ……………………………….. Grupa a Ii-a Singurul mod de a avea prieteni este ……………………………….. Ce ţie nu-ţi place, …………………………………. Grupa a iii-a Cine seamănă vânt………………………………. De ce îţi este frică, …………………………………………………………….. Grupa a iv-a Lenea e cucoană mare ……………………………….. Norocu-i ………………………………………. nu aştepta de la alţii. se odihnește la bătrânețe. să fii tu însuți un bun prieten. altuia nu-i face. culege furtună. de aia nu scapi. care cere de mâncare. după cum şi-l face omul. REZOVAREA SARCINILOR DE LUCRU Nr. crt. 1 2

Proverbul Ce poţi face singur, nu aştepta de la alţii. Cine învață la tinerețe se odihnește la bătrânețe.

Felul subordonatei CD SB

3

Lenea e cucoană mare care cere de mâncare.

AT

4

Singurul mod de a avea prieteni este să fii tu însuți un bun prieten. Ce ţie nu-ţi place, altuia nu-i face. Cine seamănă vânt culege furtună. De ce îţi este frică, de aia nu scapi. Norocu-i după cum şi-l face omul.

PR

5 6 7 8

CD SB CI PR

ANEXA 4 TEMĂ PENTRU ACASĂ VARIANTA 1: Alege unul dintre proverbele discutate și redactează o compunere gramaticală, de 15-20 rânduri, în care să folosești toate tipurile de subordonate studiate. VARIANTA 2: Caută cel puțin 10 proverbe (fraze) și stabilește felul propozițiilor subordonate din cadrul acestora.

ANEXA 5 AUTOEVALUARE Mi-a plăcut cel mai mult:

Nu mi-a plăcut:

Ce nu ai înţeles din lecţia de azi?

Despre ce ai dori să discutăm ora următoare?

Eu îmi dau nota………………………...... şi sunt:

furios trist

vesel

OBSERVAŢIILE PROFESORULUI

Related Documents


More Documents from ""