Proiect Mate Cls A Vi A Ces

  • Uploaded by: cyp77
  • 0
  • 0
  • January 2021
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Proiect Mate Cls A Vi A Ces as PDF for free.

More details

  • Words: 1,254
  • Pages: 12
Loading documents preview...
PROIECT DE LECŢIE DATA: 26.03.2018 PROPUNE: prof. de sprijinDISCIPLINA: Matematică UNITATEA DE INVATARE: Numere naturale SUBIECTUL LECTIEI: Ordinea efectuării operaţiilor şi folosirea parantezelor TIPUL LECTIEI: Activitate de remediere a dificultăţilor de învăţare GRUPA DE 10 ELEVI CU CES, CLASA a VI-a, OBIECTIV FUNDAMENTAL: Consolidarea cunoştinţelor referitoare la numerele naturale şi operaţii cu acestea Obiective de referinţă: 1.5. să înţeleagă semnificaţia operaţiilor aritmetice şi utilizarea algoritmilor de calcul pentru adunarea, scăderea, înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale; 2.6. să rezolve probleme şi să utilizeze semnificaţia operaţiilor aritmetice în rezolarea unor situaţii problemă; OBIECTIVE OPERATIONALE: A) COGNITIVE: OC 1 – să efectueze operaţii de înmulţire a numerelor naturale , utilizând algoritmii de calcul corespunzător; OC 2 – să utilizeze terminologia specifică operaţiilor de adunare, scădere, înmulţire, împărţire în rezolvarea unor exerciţii ; OC.3 – să respecte ordinea efectuării operaţiilor în rezolvarea exerciţiilor; OC 4 - să rezolve probleme, urmărind etapele de lucru corespunzătoare ; B) AFECTIVE: OA.1 – vor manifesta interes pentru efectuarea corespunzătoare a sarcinilor ; OA.2 – vor participa cu plăcere la activităţile desfăşurate ; C) PSIHO-MOTRICE: OM.1 – să scrie lizibil şi îngrijit pe fişe şi la tablă; OM.2 – să-şi coordoneze mişcările pentru a manevra corect instrumentele de lucru;

STRATEGII DIDACTICE: Elemente de strategie didactică:  Resurse procedurale: explicaţia, exerciţiul, conversaţia, observaţia, algoritmizarea, munca independentă, jocul didactic, metoda ciorchinelui, ”Ştiu/Vreau să ştiu/ Am învăţat”, metoda cadranelor; turul galeriei.  Resurse materiale: planşe didactice, fişe de lucru, fişe de evaluare, markere, planşe, flip-chart.  Forme de organizare: frontal, indvidual, în echipă, pe grupe;  EVALUARE: observarea sistematică, probă scrisă, probă orală, autoevaluarea, evaluare de către colegi.  RESURSE METODICE: Matematică, manual pentru clasa aVa;  RESURSE TEMPORALE: 50’  RESURSE UMANE: 10 elevi.

O b. O p. 0

O A1

Continutul instructiv-educativ al lecţiei

Stategii didactice

Etapele lecţiei/Timp

Activitatea invăţătorului

Activitatea elevilor

Metode şi procedee

Mijloace de învăţă mânt

1

2

3

5

6

Instructajul verbal Conversaţia

1. Moment organizatoric 2 min.

Stabilesc climatul necesar bunei desfăşurări orei.

Elevii pregătesc materialele necesare în timpul lecţiei şi se conformează regulilor de disci plină.

2. Verificarea cunoştinţelor 3 min.

Pe o fişă sunt trecute enunţuri legate de ordinea de rezolvare a operaţiilor matematice şi de folosire a parantezelor. Fiecare întrebare are un număr ce se încercuieşte dacă propoziţia este adevărată. Se scriu pe tablă numerele enunţurilor corecte şi se notează între numere semnele operaţiilor matematice cunoscute : 1+2x 4x5–7 Captarea atenţiei se realizează prin completarea unui ciorchine la tabla. (anexa 1).

Elevii citesc enunturile şi Exerciţiul stabilesc valoarea de adevărat sau fals

O A 1 3. Captarea atenţiei 2 min

O M 2 O1

4. Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor 1 min. 5. Dirijarea învăţării 20 min.

Voi anunta elevilor titlul lecţiei şi obiectivele urmărite pentru această lecţie. Se scrie titlul lecţiei la tablă

Evaluare

Frontal

Frontal

Evaluare orală

Fişa

Pe grupe

Observarea sistematică

Fişa

Frontal

Evaluarea scrisa

Elevii observă construirea unui exerciţiu matematic pe care îl vor rezolva. Completează ciorchinele.

Ciorchinele

Ascultă cu atenţie. O A2

Forme de organiza re 7

Elevii sunt atenţi la explicaţiile date.

Rezolvă exerciţiile de  Exerciţii de exersare de priceperi calcul mintal sau scris. şi deprinderi de calcul matematic Se vor rezolva exerciţii de calcul oral: cu sau fără sprijin intuitiv: Găseşte numerele:

Pe grupe Frontal Conversaţie exerciţiul

Individual Evaluare orală

a) suma numerelor25 si 25 Rezolvă exerciţiile propuse b) diferenta numerelor100-75 la tablă şi în fişă. c) produsulnumerelor9*7 Îndeplinesc sarcinile jocului. d) catul numerelor 81:9 Jocul „Cadranele” Elevii vor fi primi o fişă de lucru pe care fiecare construieşte propriul cadran Elevii rezolvă exerciţiile. completat, ţinându-se cont şi de colegi. (Anexa 2) Se face corectarea exerciţiului acolo unde este cazul afisandul pe flipRezolvă sarcinile date. chart.

O2

 O C1

Le cer exerciţiile

elevilor



scrise pe planşă(Anexa 3). 

Exerciţiul Cadranele Explicaţia Exerciţiul

Individual Pe grupe Fişe de lucru Individual

Evaluare scrisă

Exerciţiul

Ştiu/Vreau rezolve să ştiu/Am Îdeplinesc paşii care trebuie învăţat urmaţi în cadrul jocului.

Planşă, marker

Individual

Evaluare scrisă

Pe grupe

Problemă: Ştiu/Vreau să ştiu/Am

învăţat (pe grupe/individual) O C1 O C2 O C3 O C4 O C5

Vor avea ca sarcină cerinţelor din fişă.(anexa 4)

Exerciţiul

Prezint criteriile de redactare şi rezolvare a problemei. Monitorizez activitatea grupelor. 6. Asigurarea retenţiei şi transferului 8 min.

O C2 O 7. Încheierea C4 lecţiei 3 min O 3' C5

rezolvarea

Fiecare reprezentant rezolvarea problemei.

va

prezenta

Ascultă indicaţiile date.

Fişe de lucru

Individual Frontal.

Fişe de lucru

Evaluare scrisă

Jocul didactic

Rezolvă fişa de evaluare. Elevii vor avea de rezolvat o fişă de evaluare.(anexa 5) Calculează exerciţiile.  „Cuvinte magice” Cer fiecărei echipe să calculeze şi să Ascultă concluziile, Conversaţia completeze cifra corespunzătoare fiecărui observaţiile, recomandările rezultat(Anexa 5) făcute de cadrul didactic de Se fac aprecieri generale şi sprijin individuale cu privire la răspunsurile şi comportamentul elevilor în timpul

Analiza produselor de grup

Individual Frontal.

Autoevalua rea Aprecieri verbale

activităţii

Notaţi A pentru Adevărat ori F pentru fals :

1. Într-un şir de operaţii de acelaşi ordin, fără paranteze, efectuăm operaţiile în ordinea dată. 2. Într-un şir de operaţii scrise fără paranteze, se efectuează întâi operaţiile de ordinul II şi apoi pe cele de ordinul I. 3. Parantezele pot fi doar rotunde ( ) şi pătrate [ ] . 4. Într-un exerciţiu cu paranteze de toate felurile începem cu efectuarea operaţiilor din parantezele rotunde. 5. Cele trei feluri de paranteze sunt: (…) ; […] ; {…} . 6. Acoladele se tansformă în paranteze rotunde (când acestea nu mai există). 7. Acoladele care închid cel puţin o paranteză mare se transformă în paranteze pătrate ( când acestea nu mai există ) .

*Se verifică numerele enunţurilor corecte şi se trec pe tablă

Anexa 2 Fişă de lucru(Activitate în perechi) Încercuiţi rezultatul corect:

213X 22= 100: 5= 1354+2466 = 4708-723=

510, 4686, 869; 500, 2, 20. 3820, 126, 137 155, 355, 3985

Ciorchine

Anexa 1

Sarcină:Completaţi ciorchinele cu cuvinte legate de tema dată.

OPERAŢII

Cadranele

Anexa 3

Elevii vor fi grupaţi; Echipa va primi o fişă de lucru pe care construieşte propriul cadran completat, ţinându-se cont şi de ideile colegilor de lucru.

3. Daniel are în biblioteca personală 431 de cărţi cu poezii, iar 1. Efectuaţi:

cărţi cu poveşti de 2 ori mai multe.

(895-76) X 65=

213:3+285=

968 x( 23+62)=

289-320:4=

2. La produsul numerelor 421 şi 32 adugaţi câtul numerelor 279 şi 9.

Formulaţi o întrebare pentru a rezolva problema printr-o singură operaţie?

4. Scrieţi semnul de relaţie potrivit <,>,= între perechile de numere: a) 235 X 3___ 2 X 124; b) 315 X 2___ 147 X 3.

Anexa 4 Problemă-„Ştiu/Vreau să ştiu/Am învăţat”

În livada noastră sunt 2 rânduri de meri cu câte 312 pomi pe fiecare rând şi 3 rânduri de peri cu câte 124 pomi pe fiecare rând. Câţi pomi fructiferi sunt în livadă?

Ştiu

Vreau să ştiu

Am învăţat

Anexa 5 Joc didactic–„CUVÂNTUL MAGIC” Dau fiecărei echipe câte o fişă şi explic ce au de făcut. Verific dacă au obţinut cuvântul corect.

Calculaţi şi scrieţi cifra corespunzătoare fiecărui rezultat. Citiţi cuvântul obţinut.

202x33

124x3=

2x214=

241x4

411x3=

=

37 2

96 4

R

42 8

V

12 33

A

66 66

O

B

Anexa 6 Fişă de evaluare

1. Calculaţi: 9 X 8 +74=

(312-310) : 1 =

48-12 X 3 =

(416+24) X 23 =

2. Scrieţi semnul de relaţie potrivit între perechile de numere: a. 241 X 2 315 X 4 b. 420 X 6 126 X 3

3. La o librărie s-au adus 230 de caiete, iar pixuri de 9 ori mai multe. Câte rechizite s-au adus în total?

Related Documents


More Documents from "tbmercator"