Loading documents preview...
2.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu 2. Tahun
: 5 Tulip
3. Bilangan Murid : 30/30 orang 4. Tarikh
: 7.2.2019
5. Hari
: Selasa
6. Masa
: 8.15 – 9.15 pagi
7. Tema
: Pertanian dan penternakan di Malaysia
8. Tajuk
: Cerita Penternak Arnab
9. Kemahiran Fokus: Kemahiran Seni Bahasa
10. Standard Kandungan 4.2 Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan secara kreatif semasa bercerita secara didik hibur 11. Standard Pembelajaran 4.2.2
Mengujarkan
cerita dengan menggunakan bahasa
yang indah untuk
menyampaikan idea dengan bahasa badan yang kreatif.
12. Objektif Pembelajaran Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i.
Melengkapkan cerita berdasarkan teks menggunakan bahasa yang indah, ayat yang gramatis dan betul.
ii.
Bercerita sambil menggayakan dan melakukan bahasa badan yang kreatif.
13. Sistem Bahasa
Kosa kata : Penternak
Sebutan dan intonasi
14. Pengisian Kurikulum/Elemen Merentas Kurikulum
Ilmu
Nilai Murni : kesyukuran, kerajinan, hormat, bekerjasama
: Pertanian
15. Strategi
Kemahiran koperatif : Bekerjasama.
Kemahiran berfikir : menganalisis, menghubungkaitkan pengalaman, mencipta.
Kecerdasan pelbagai: Verbal linguistik, kinestetik, interpersonal, intrapersonal.
Teknik : Penyoalan, pemerhatian
Kemahiran belajar cara belajar : Mengumpul maklumat, merumus
Pembelajaran Kontekstual : Meghubung kaitkan penternak haiwan dalam kehidupan seharian
16 Bahan bantu mengajar
Bil
Perkara
Bilangan
1
Petikan teks cerita “Cerita Penternak Arnab”
32
2
Gambar arnab
1
3
Kertas a4 berwarna
6
17. Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat arnab dan mengetahui maksud penternak
Langkah
Isi pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
/Masa Set Induksi (5 minit)
Catatan
Pembelajaran Menunjukkan
gambar
arnab
Murid
melihat
arnab
yang
gambar
ditunjukkan
BBM
Gambar arnab
oleh guru.
Murid
menjawab
soalan
daripada guru.
pelajaran
Soalan
Apakah yang dapat dilihat
mengaitkan dengan
yang hendak diajar.
tajuk
BCB
Teknik
Adakah haiwan ini
Apakah lagi haiwan yang boleh dibela?
Adakah kalian tahu maksud penternak haiwan?
Memproses maklumat
boleh dibela?
Menghubungkait
isi
melalui
gambar ini?
Guru
KB
Penyoalan
Pemerhatian
Pembelajaran Kontekstual
Menghubungkait kan haiwan
penternak dengan
Jangkaan jawapan i.
Arnab
ii.
Ya
iii.
Kucing,
pengalaman
KP tikus
belanda, anjng iv.
Interpersonal
Visual
Ya
Langkah 1
Soalan
(10 minit)
KB
Bagaimanakah ciri-ciri penternak
haiwan
ciri penternak yang berjaya
yang berjaya?
Mengenalpasti
Murid menyenaraikan ciri-
di dalam peta buih dengan
Teknik
Penyoalan
bantuan guru. Jangkaan jawapan - Rajin
Beberapa
orang
murid
KP
dipilih secara rawak dan
Interpersonal
mempersembahkan
Visual
Verbal lingusitik
peta
buih di hadapan kelas.
- Yakin pada diri Pembelajaran - Berdisiplin
Koperatif
- Menepati waktu
Menyenaraikan ciri-ciri penternak haiwan
secara
beramai-ramai KBAT • Peta buih Langkah 2
Teks
(20 minit)
Penternak Arnab”
cerita
“Cerita
Aktiviti 1
Rujuk Lampiran Murid
mencipta
cerita
dengan isi yang diberi.
BBB
Murid dibahagikan kepada
Teks cerita tidak
enam kumpulan.
lengkap
Dalam
kumpulan,
dikehendaki
murid
Kad imbasan
berbincang
untuk melengkapkan cerita “Cerita Penternak Arnab” KB pada kad imbasan dengan
Mencipta
menggunakan bahasa yang indah mengikut kumpulan Nilai Murni
masing-masing.
Kerajinan
Bekerjasama
hormat
KP
Langkah 3 (20 minit)
Pentaksiran
BBB
Aktiviti 2
Murid dapat bercerita
Murid diterangkan tentang
sambil
gaya bahasa badan.
menggayakan
bahasa badan.
kumpulan
Kad imbasan
KP
Wakil murid dalam setiap
menjadi
Interpersonal
dikehendaki
Interpersonal
Verbal linguistik
atau
narator
Kinestetik
pencerita mengikut giliran.
Ahli yang lain, dikehendaki meggayakan menggunakan badan
mengikut
masing-masing.
cerita bahasa
Nilai murni
kreativiti
Kerajinan Bekerjasama hormat
Pengayaan
Murid diminta memikirkan gaya bagi cerita Muzikal Gamat dalam buku teks pada halaman 123 secara sendiri
Pemulihan
Penutup
Kognitif
(5 minit)
Menyebut semula ciri-
Tiada murid pemulihan.
Murid
menyebut
semula KP
ciri-ciri
penternak
haiwan
yang berjaya.
Verbal linguistik Interpersonal
ciri penternak haiwan yang berjaya.
Nilai murni
Kerajinan
Sosial
Guru memberi pujian.
Guru memberi pujian atas kerjasama
serta
persembahan cerita yang baik oleh ahli kelas
Hormat