Proiect Didactic - Situatia De Comunicare Monologata Si Dialogata

  • Uploaded by: Dragos Rotaru
  • 0
  • 0
  • January 2021
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Proiect Didactic - Situatia De Comunicare Monologata Si Dialogata as PDF for free.

More details

  • Words: 1,799
  • Pages: 13
Loading documents preview...
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE BUMBAC” COSTÎNA PROFESOR: Rotaru Delia Adina DATA: 27.05.2015 ARIA CURICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura română SUBIECTUL: Situaţia de comunicare monologată şi dialogată TIPUL LECŢIEI: de actualizare a cunoştinţelor CLASA: a VIII-a Durata: 50 min. COMPETENŢE GENERALE: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare. 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale ân situaţii de comunicare monologată şi dialogată. 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse. 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse COMPETENŢE SPECIFICE: 1.3 sesizarea adecvării elementelor lexicale utilizate la scopul mesajului ascultat; 2.1 asigurarea coerenţei ideilor exprimate într-un mesaj oral; 2.4 adaptarea vorbirii la situaţiile speciale sau neprevăzute de dialog sau monolog; 2.5 captarea şi menţinerea atenţiei interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului; 4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă. VALORI ŞI ATITUDINI Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: a) cognitive; O1 – să explice înţelesul conceptului de comunicare;

O2 – să identifice elementele situaţiei de comunicare; O3: să utilizeze corect şi adecvat formele exprim-arii orale şi scrise în diferite situaţii de comunicare; O4: să precizeze regulile de construire a unui dialog; O5: să precizeze regulile de construire a unui monolog; O6: să elaboreze o comunicare orală monologată sau dialogată utilizând adecvat regulile şi strategiile specifice; O7: să recunoască elementele nonverbale şi rolul lor în comunicarea orală dialogată şi monologată; O8: să se exprime corect, expresiv şi personalizat în situaţii de comunicare monologată sau dialogată date; b) afective: O9: să participa efectiv şi afectiv la jocurile didactice organizate pe grupe, dovedind colegialitate. c) psihomotorii O10: să lucreze eficient în echipă; O11: să-şi asume o responsabilitate de grup şi una personală.

STRATEGII DIDACTICE 1. Condiţii prealabile a) Conţinuturi vizate – elementele situaţiei de comunicare dialogul,monologul; b) Capacităţi - cunoştinţele asimilate de elevi anterior; colectiv omogen; - nivel mediu. c) Locul – Cabinetul de limba şi literatura română. 2. Metode şi procedee: dialogul, conversaţia euristică şi catihetică, ciorchinele, învăţarea prin descoperire, problematizarea, observaţia, explicaţia, lectura, exerciţiul oral, expunerea, jocul de rol. 3. Materiale şi mijloace: fişe de lucru, caietele elevilor, tabla, creta, texte lingvistice. 4. Evaluarea performanţelor: elevii vor completa fişele şi vor răspunde la întrebări. 5. Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală şi pe grupe. 6. Forme de evaluare: autoevaluare, formativă şi continuă. 7. Bibliografie: - Rita Cîntiuc (coordonator), Liliana Finaşcu, Elena Luca, Elena Paicu, Planificare şi proiectare - Exemple de bune practici, Clasa a VIII-a Editura Nomina, 2011-2012; - Limba română, manual pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas, Bucureşti, 2007 - Pamfil Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, 2003

- Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Cluj-Napoca, Editura Dacia, 2002 - Pânişoară, I.O., Comunicare eficientă, ediţia a IV-a, Editura Polirom, Iaşi, 2006 DEMERSUL DIDACTIC Momentele lecţiei/ Timp orientativ

Ob. op.

VERIFICAREA TEMEI PENTRU ACASĂ 5 min. ENUNŢAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR 2 min.

Verificarea calitativă şi cantitativă a temei pentru acasă. O1 ... O11 O1

ACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR 6 min.

Activitatea de învăţare

Salutul, verificarea prezenţei. Organizarea clasei şi asigurarea climatului necesar desfăşurării lecţiei.

MOMENT ORGANIZATORIC 2 min.

E V O C A R E A

Conţinuturi/ detalieri de conţinut

O2

- exerciţiu de citire, prin sondaj, a temei;

Comunicarea obiectivelor. Notarea titlului pe tabla. Precizarea mai multor sinonime pentru verbul „ a comunica”. Reactualizarea cunoştinţelor privind elementele situaţiei de comunicare. Exprimarea sentimentelor Numărarea de la 1 la 5, cu spatele la clasa, exprimarea prin

- exerciţii de precizare a unor sinonime pentru verbul „ a comunica”;

Strategii didactice Resurse procedurale - dialogul

catalogul

- conversaţia catihetică - explicaţia

- caietele elevilor

- expunerea

- tabla - caietele elevilor

- ciorchinele - explicaţia

- exerciţii de definire a situaţiei de comunicare; - exerciţii de precizare a elementelor specifice comunicării;

Resurse Forme de materiale organizare

- DEX

Evaluare

frontal

frontal

frontal

frontal

- tabla

Corectarea eventualelor greşeli.

Prezentaţi alte aşteptări, daca e cazul. Daţi sinonimele verbului „ a comunica”. Cum se poate realiza comunicarea?

- caietele elevilor

Ce este situaţia de comunicare?

- observarea

Ce este situaţia de comunicare? frontal

Care sunt elementele fara de care o comunicare

intonaţie, volumul vocii, pauze, ritmul rostirii o stare pe care colegii sunt chemaţi sa o recunoască ( bucurie, plictiseala, tristeţe, entuziasm, furie).

R E A L I Z A R E A S E N S U L U I

nu poate avea loc?

Împărţirea fişelor cu două fragmente din opera „Amintiri din copilărie” de Ion Creangă: unul monologat, iar celalalt dialogat. (Anexa 1) DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII SI ASIGURAREA FEED- BACK-ULUI 30 min.

O4

Studierea fragmentului citat.

- texte suport

- exerciţii de lectura fluenta si corecta a fragmentelor date; - exerciţii de definire a monologului;

O5

- exerciţii de definire a monologului;

- explicaţia

- învăţarea prin descoperire

- exerciţii de precizare a structurii dialogului; - exerciţii de realizare a unui dialog; Exemplificarea fiecărui tip de formulă folosita in dialogul oral (de iniţiere, menţinere si încheiere a dialogului).

- exerciţii de exemplificare a fiecărui tip de formula folosita in dialogul oral;

Care este forma de comunicare in aceasta situaţie?

- fişe cu sarcini de lucru

- exerciţii de definire a dialogului;

O4

individual

- conversaţia

- conversaţia

frontal

Ce este monologul? Cum construim un monolog?

- explicaţia

O6 O7 O8

Realizarea unor monologuri si dialoguri, respectând cerinţele date. (Anexa 2)

- exerciţii de realizare a unui monolog despre eficienta învăţării limbii engleze;

problematizare a

- descoperirea

- fise cu sarcini de lucru

- fise de lucru

- frontal

- pe grupe

- caietele elevilor

- jocul de rol Realizarea unui dialog plecând de la contextul dat ( folosirea formulelor specifice dialogului, utilizarea formulelor specifice opiniei favorabile si nefavorabile; exprimarea corecta si expresiva)

GRUPA II Îngrijoraţi de starea de sănătate a lui Andrei, părinţii îl duc la medic.

- exerciţii de realizare a unui dialog, plecând de la contextul dat; - exerciţii de folosire a formulelor specifice dialogului; - exerciţii de utilizare a formulelor specifice opiniei favorabile si nefavorabile; - exerciţii de exprimare corecta si expresiva;

GRUPA I Realizaţi un monolog de cel mult trei minute, in care sa va exprimaţi opinia despre eficienta invatarii limbii engleze. Aduceţi diferite argumente si modalitati de convingere (atenţie la pauze, tonul vocii, intonaţie etc.).

- fise cu sarcini de lucru

- pe grupe

1. Imaginaţi-va un scurt dialog plecând de la contextul dat in care: a) sa folosiţi formule de iniţiere, de menţinere si de încheiere a dialogului; b) sa utilizaţi formule specifice opiniei favorabile si nefavorabile;

c) sa va exprimaţi corect si expresiv. . - jocul de rol

Realizarea unui monolog, plecând de la contextul dat (utilizarea formulelor specifice opiniei indiferente, exprimarea corecta si expresiva).

2. Prezentaţi dialogul realizat in echipa utilizând elementele nonverbale adecvate situaţiei de comunicare, dovedind calitati de buni emitatori si receptori.

- exerciţii de realizare a unui monolog; - problematizarea

- exerciţii de utilizare a formulelor specifice opiniei indiferente;

Pe grupe

GRUPA III Eşti in vacanta, afara ploua si eşti foarte plictisit. 1. Imaginaţi-va un scurt monolog, plecând de la contextul dat in care:

- exerciţii de exprimare corecta si expresiva;

a) sa utilizaţi formule specifice opiniei indiferente;

- jocul de rol

b) sa va exprimaţi corect si expresiv in enunţuri nu foarte lungi.

Realizarea unui dialog intre doi prieteni cu tema „Un vis pe care lam avut” (Impresii din ultima excursie).

- exerciţii de realizare a unui dialog cu tema „Un vis pe care l-am avut”; - exerciţii de folosire a

problematizare a

- fise de lucru

2. Prezentaţi monologul realizat in echipa utilizând elemente nonverbale adecvate situaţiei de comunicare si dovedind calităţi de bun emitator. - pe grupe

GRUPA IV

unor elemente nonverbale;

Realizaţi un dialog intre doi prieteni, alcătuit din zece replici cu tema „Un vis pe care l-am avut”

- conversaţia O10 O11

Evaluarea orala a activităţii grupelor, folosind ca suport criteriile de evaluare a dialogului si monologului oral de pe fişa dată. (Anexele 3 si 4) Acordarea unui calificativ fiecărei grupe. Informarea elevilor in legătura cu nivelul cunoştinţelor dobândite.

R E F L E C Ţ I A

EVALUARE AUTOEVALUARE 3 min. ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI 2 min.

O6 O8

- fise cu criterii de evaluare a monologul ui si dialogului oral

- exerciţii de evaluare orala a activităţii grupelor, folosind criteriile de evaluare;

Cel puţin trei replici sa fie însoţite de folosirea unor elemente nonverbale pe care va imaginaţi ca le folosesc partenerii. - frontal

- exerciţii de informare a elevilor in legătura cu nivelul cunoştinţelor dobândite;

- expunerea

Completarea fişei de autoevaluare. (Anexa 5)

- exerciţii de exprimare a propriilor gânduri;

- conversaţia

- fişe de autoevalua individual re

Indicarea sarcinilor de învăţare pentru acasă.

- exerciţii de manifestare a creativităţii si originalităţii;

- jocul de rol

- caietele elevilor

individual

Apreciază produsele muncii colegilor tai folosind criteriile de evaluare a monologului si dialogului oral din fisa data.

Realizaţi un monolog, de cel mult cinci minute, pe tema „Prietenul la nevoie se cunoaşte”. Aduceţi argumente si modalităţi de convingere (atenţie la pauze, tonul vocii, intonaţie etc.) sau Realizaţi un dialog imaginar, de cel mult zece replici, intre

tine si personajul tău preferat.

ANEXA 1

__________________________________________

____________________________________________

Și când ajung acasă, aflu că tata și mama erau duși în târg; și frații îmi spun, cu spaimă, că-i poznă mare cu mătușa lui moș Andrei: a sculat mai tot satul în picioare din pricina pupezei din tei; zice că i-am fi luat-o noi, și pe mama a puso în mare supărare cu asta. Știi că și mătușa Măriuca e una din cele care scoate mahmurul din om; nu-i o femeie de înțeles, ca mătușa Anghilița lui moș Chiriac, s-a mântuit vorba.

— Mergeți sănătos, moș Vasile, zicem noi, petrecându-l până mai încolo, și vă rugăm, spuneți părinților, din partea noastră, că ne aflăm bine și-i dorim. După ce se duce moș Vasile, eu zic lui Ion cu binișorul: — Vere, ia să frigem în astă seară un purcel de ceia, că tare mi-i dor!... Mogorogea, nătâng și zgârcit cum era, începe a striga la mine: — Mă! ia ascutați; eu nu-s Nică Oșlobanu, să mă suciți cum vreți voi... Cu ce mă hrăniți, cu aceea am să vă hrănesc. Nu vă dau nici o bucățică de purcel, măcar să crăpați! — Iar de nu, cel ce zice, răspunde Gâtlan.

ANEXA 2

ANEXA 3

ANEXA 4

ANEXA 5

FIŞĂ DE AUTOEVALUARE

ASTĂZI EŞTI PROFESOR! Acordă o notă monologului/ dialogului realizat de echipa ta şi argumentează: Monologul/ dialogul realizat merită nota ______ deoarece _____________________ _________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________ __________________

Related Documents


More Documents from ""